Skip to content

1554 Old Freehold RoadToms River, NJ 08755

Built 2002

Last Sale Price
$315,875
Last Sale Date
Jul 15, 2002

Property Information

Block410
Lot34.20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3802

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,904
Acreage0.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,000
42%
Improvement Value:$362,100
58%
Total Assessment$628,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,444+5.3%
2024$10,872+4.3%
2023$10,424+0.4%
2022$10,378+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,875
DeedBook 10945, Page 1317

Property Built

Built

Year Built: 2002