Skip to content

1219 Fox Hollow DriveToms River, NJ 08755

Built 1988

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block410
Lot36.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3802

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,444
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,000
38%
Improvement Value:$357,900
62%
Total Assessment$577,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,529+5.3%
2024$10,003+6.9%
2023$9,360+0.4%
2022$9,319+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$620,000
Sq Ft2,444DeedBook 18461, Page 168Recorded5/5/2021

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft2,444DeedBook 17210, Page 698Recorded8/16/2018

Property Sale

Sale
$263,000
DeedBook 5576, Page 787

Property Sale

Sale
$275,485
DeedBook 4648, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1988