Skip to content

1244 Fox Hollow DriveToms River, NJ 08755

Built 1988

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jan 9, 2008

Property Information

Block410
Lot36.11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3802

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,630
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,000
39%
Improvement Value:$344,400
61%
Total Assessment$560,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,210+5.3%
2024$9,701+6.0%
2023$9,153+0.4%
2022$9,112+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 13890, Page 1934

Property Sale

Sale
$221,000
DeedBook 5404, Page 800

Property Sale

Sale
$229,900
DeedBook 4649, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1988