Skip to content

1216 Fox Hollow DriveToms River, NJ 08755

Built 1988

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 25, 1999

Property Information

Block410
Lot36.13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3802

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,514
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,000
38%
Improvement Value:$352,600
62%
Total Assessment$568,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,110+5.4%
2024$9,592+7.5%
2023$8,923+0.5%
2022$8,882+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5710, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 1988