Skip to content

1423 Oakwood Hollow LaneToms River, NJ 08755

Built 2000

Last Sale Price
$277,300
Last Sale Date
Oct 23, 2000

Property Information

Block410
Lot38.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3802

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage2,644
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
35%
Improvement Value:$436,800
65%
Total Assessment$676,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,331+5.3%
2024$11,715+5.7%
2023$11,089+0.4%
2022$11,040+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$277,300
DeedBook 10239, Page 824

Property Built

Built

Year Built: 2000