Skip to content

1403 Oakwood Hollow LaneToms River, NJ 08755

Built 2001

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 2024

Property Information

Block410
Lot38.11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3802

Building Details

Building Class18
Description2F3G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,201
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$239,000
31%
Improvement Value:$531,800
69%
Total Assessment$770,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,794+5.4%
2024$13,093+7.2%
2023$12,213+0.4%
2022$12,159+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,432
DeedBook 10378, Page 462

Property Built

Built

Year Built: 2001