Skip to content

1430 Oakwood Hollow LaneToms River, NJ 08755

Built 2000

Last Sale Price
$777,000
Last Sale Date
May 10, 2021

Property Information

Block410
Lot38.18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3802

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,316
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,000
34%
Improvement Value:$458,200
66%
Total Assessment$694,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,648+5.3%
2024$12,017+7.5%
2023$11,176+0.4%
2022$11,127+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$777,000
Sq Ft3,316DeedBook 18474, Page 752Recorded5/13/2021

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook 10204, Page 1113

Property Built

Built

Year Built: 2000