Skip to content

1579 Julia CourtToms River, NJ 08755

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2024

Property Information

Block410
Lot65.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,929
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$322,000
36%
Improvement Value:$572,500
64%
Total Assessment$894,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,298+5.3%
2024$15,484+9.8%
2023$14,104+0.4%
2022$14,042+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$835,000

From:

To:

Sq Ft3,878DeedBook 17947, Page 844Recorded7/1/2020

Property Sale

Sale
$665,000

From:

To:

Sq Ft3,878DeedBook 16860, Page 1595Recorded9/6/2017

Property Sale

Sale
$497,500

From:

To:

Sq Ft3,878DeedBook 16178, Page 275Recorded9/2/2015

Property Sale

Sale
$192,716
DeedBook 15480, Page 576

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$3,520,000
DeedBook 12699, Page 15