Skip to content

1591 Jacks WayToms River, NJ 08755

Built 2006

Last Sale Price
$676,000
Last Sale Date
Jun 15, 2011

Property Information

Block410
Lot65.12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage5,084
Acreage0.64

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$334,000
29%
Improvement Value:$817,900
71%
Total Assessment$1,151,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,988+5.3%
2024$19,939+9.8%
2023$18,165+0.4%
2022$18,085+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$676,000
DeedBook 14922, Page 1610

Property Sale

Sale
$781,399
DeedBook 13355, Page 1674

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$3,520,000
DeedBook 12699, Page 15