Skip to content

1142 Ava RoadToms River, NJ 08755

Built 2006

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
May 13, 2009

Property Information

Block410
Lot65.19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage4,106
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$329,000
34%
Improvement Value:$641,100
66%
Total Assessment$970,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,675+5.3%
2024$16,792+11.6%
2023$15,048+0.4%
2022$14,982+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 14297, Page 1688

Property Sale

Sale
$766,950
DeedBook 13155, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$3,520,000
DeedBook 12699, Page 15