Skip to content

1628 Jacks WayToms River, NJ 08755

Built 2006

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
Sep 17, 2021

Property Information

Block410
Lot65.22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,555
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$318,000
38%
Improvement Value:$515,200
62%
Total Assessment$833,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,181+5.3%
2024$14,423+24.9%
2023$11,551+0.4%
2022$11,500+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$830,000
Sq Ft3,555DeedBook 18757, Page 486Recorded11/3/2021

Property Sale

Sale
$636,700
DeedBook 13151, Page 1378

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$3,520,000
DeedBook 12699, Page 15