Skip to content

1656 Ferro LaneToms River, NJ 08755

Built 1999

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Apr 5, 2019

Property Information

Block410
Lot67.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage1,696
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,000
38%
Improvement Value:$308,300
62%
Total Assessment$500,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,115+5.3%
2024$8,660+13.5%
2023$7,629+0.4%
2022$7,595+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,696DeedBook 17439, Page 628Recorded4/12/2019

Property Sale

Sale
$172,760
DeedBook 5672, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1999