Skip to content

1655 Feldmus LaneToms River, NJ 08755

Built 2022

Last Sale Price
$788,000
Last Sale Date
Sep 23, 2022

Property Information

Block410
Lot8.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage3,692
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$321,000
42%
Improvement Value:$448,800
58%
Total Assessment$769,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,026+5.3%
2024$13,325+389.4%
2023$2,723+0.0%
2022$2,723
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$788,000
Sq Ft3,692DeedBook 19210, Page 133Recorded10/31/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022