Skip to content

1639 Feldmus LaneToms River, NJ 08755

Built 2023

Last Sale Price
$954,000
Last Sale Date
Mar 29, 2023

Property Information

Block410
Lot8.10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage4,563
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
35%
Improvement Value:$612,000
65%
Total Assessment$942,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,163+5.3%
2024$16,306+486.5%
2023$2,780+0.0%
2022$2,780
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$954,000
Sq Ft4,563DeedBook 19355, Page 1773Recorded4/19/2023

Property Built

Built

Year Built: 2023