Skip to content

1640 Feldmus LaneToms River Twp, NJ 02237

Built 2023

Last Sale Price
$1,120,000
Last Sale Date
Feb 29, 2024

Property Information

Block410
Lot8.16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage4,117
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$322,000
36%
Improvement Value:$569,600
64%
Total Assessment$891,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,245+482.9%
2024$2,787+2.1%
2023$2,730+0.0%
2022$2,730
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,120,000
Sq Ft4,117DeedBook 19621, Page 1123Recorded3/4/2024

Property Built

Built

Year Built: 2023