Skip to content

1672 Feldmus LaneToms River, NJ 08755

Built 2022

Last Sale Price
$990,085
Last Sale Date
Nov 7, 2022

Property Information

Block410
Lot8.24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3801

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR200
Sq Footage4,822
Acreage0.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$364,000
39%
Improvement Value:$566,100
61%
Total Assessment$930,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,946+5.3%
2024$16,100+438.0%
2023$2,993+0.0%
2022$2,993
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$990,085
Sq Ft4,822DeedBook 19222, Page 1562Recorded11/14/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022