Skip to content

570 Leawood AvenueToms River, NJ 08755

Built 1981

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Jan 18, 2024

Property Information

Block411.01
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,879
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
27%
Improvement Value:$289,300
73%
Total Assessment$396,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,221+5.3%
2024$6,860+17.5%
2023$5,840+0.4%
2022$5,815+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000
Sq Ft1,879DeedBook 19590, Page 1517Recorded1/25/2024

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 4899, Page 597

Property Sale

Sale
$116,500
DeedBook 4415, Page 793

Property Built

Built

Year Built: 1981