Skip to content

303 Shoshone CourtToms River, NJ 08755

Built 1983

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 8, 2017

Property Information

Block411.01
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,423
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
28%
Improvement Value:$293,300
72%
Total Assessment$405,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,385+5.3%
2024$7,016+18.9%
2023$5,900+0.4%
2022$5,874+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,423DeedBook 16974, Page 925Recorded12/20/2017

Property Built

Built

Year Built: 1983

Property Sale

Sale
$55,990
DeedBook 3993, Page 451