Skip to content

548 Leawood AvenueToms River, NJ 08755

Built 1983

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jun 30, 2014

Property Information

Block411.01
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,458
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
27%
Improvement Value:$289,200
73%
Total Assessment$396,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,219+5.3%
2024$6,858+18.1%
2023$5,808+0.4%
2022$5,782+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,458DeedBook 15839, Page 533Recorded7/1/2014

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 11508, Page 706

Property Sale

Sale
$9,900
DeedBook 5604, Page 386

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 5266, Page 771

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5105, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1983