Skip to content

538 Leawood AvenueToms River, NJ 08755

Built 1983

Last Sale Price
$72,990
Last Sale Date
Aug 5, 1982

Property Information

Block411.01
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,380
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
24%
Improvement Value:$347,700
76%
Total Assessment$454,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,285+5.3%
2024$7,871+10.2%
2023$7,139+0.4%
2022$7,108+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1983

Property Sale

Sale
$72,990
DeedBook 4074, Page 69