Skip to content

526 Leawood AvenueToms River, NJ 08755

Built 1983

Last Sale Price
$85,900
Last Sale Date
Jun 17, 1985

Property Information

Block411.01
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,338
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
22%
Improvement Value:$388,600
78%
Total Assessment$496,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,048+5.3%
2024$8,596+13.1%
2023$7,599+0.4%
2022$7,565+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$85,900
DeedBook 4315, Page 979

Property Built

Built

Year Built: 1983