Skip to content

405 Cheyenne CourtToms River, NJ 08755

Built 1980

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Jul 12, 2023

Property Information

Block411.01
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,974
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
28%
Improvement Value:$289,600
72%
Total Assessment$399,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,281+5.3%
2024$6,917+9.1%
2023$6,342+0.4%
2022$6,314+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,974DeedBook 19432, Page 1Recorded7/14/2023

Property Sale

Sale
$278,500

From:

To:

Sq Ft1,974DeedBook 17993, Page 1756Recorded8/4/2020

Property Sale

Sale
$55,990
DeedBook 4064, Page 446

Property Built

Built

Year Built: 1980