Skip to content

510 Leawood AvenueToms River, NJ 08755

Built 1983

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Feb 26, 2024

Property Information

Block411.01
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,588
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
27%
Improvement Value:$282,400
73%
Total Assessment$389,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,095+5.3%
2024$6,741+22.3%
2023$5,513+0.4%
2022$5,489+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,588DeedBook 19645, Page 983Recorded4/1/2024

Property Sale

Sale
$304,500

From:

To:

Sq Ft1,588DeedBook 16381, Page 1110Recorded5/3/2016

Property Sale

Sale
$156,299

From:

To:

Sq Ft1,588DeedBook 16348, Page 55Recorded3/23/2016

Property Sale

Sale
$158,500
DeedBook 10159, Page 1673

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5085, Page 338

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 4309, Page 503

Property Built

Built

Year Built: 1983