Skip to content

408 Cheyenne CourtToms River, NJ 08755

Built 1980

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Mar 20, 1986

Property Information

Block411.01
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,912
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
27%
Improvement Value:$306,700
73%
Total Assessment$419,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,647+5.3%
2024$7,265+2.8%
2023$7,069+0.4%
2022$7,038+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4407, Page 637

Property Built

Built

Year Built: 1980