Skip to content

579 Leawood AvenueToms River, NJ 08755

Built 1983

Last Sale Date
Sep 23, 1987

Property Information

Block411.02
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,588
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,000
34%
Improvement Value:$243,500
66%
Total Assessment$366,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,428+5.5%
2024$6,094+14.7%
2023$5,313+0.5%
2022$5,289+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 4696, Page 408

Property Built

Built

Year Built: 1983