Skip to content

561 Leawood AvenueToms River, NJ 08755

Built 1983

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 12, 2023

Property Information

Block411.02
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,588
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
30%
Improvement Value:$260,600
70%
Total Assessment$372,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,789+5.3%
2024$6,450+17.5%
2023$5,488+0.4%
2022$5,464+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,588DeedBook 19529, Page 527Recorded11/3/2023

Property Sale

Sale
$130,600
DeedBook 13214, Page 1182

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 5196, Page 32

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4677, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1983