Skip to content

559 Leawood AvenueToms River, NJ 08755

Built 1983

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jul 30, 2014

Property Information

Block411.02
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,629
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
26%
Improvement Value:$318,900
74%
Total Assessment$430,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,851+5.3%
2024$7,459+15.4%
2023$6,462+0.4%
2022$6,434+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,629DeedBook 15864, Page 1773Recorded8/6/2014

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 4413, Page 532

Property Built

Built

Year Built: 1983