Skip to content

553 Leawood AvenueToms River, NJ 08755

Built 1983

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Aug 5, 2010

Property Information

Block411.02
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,629
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
27%
Improvement Value:$300,400
73%
Total Assessment$412,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,514+5.3%
2024$7,139+8.8%
2023$6,560+0.4%
2022$6,531+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 14664, Page 1029

Property Built

Built

Year Built: 1983

Property Sale

Sale
$62,790
DeedBook 4023, Page 186