Skip to content

545 Leawood AvenueToms River, NJ 08755

Built 1983

Last Sale Price
$264,000
Last Sale Date
Jul 31, 2015

Property Information

Block411.02
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,917
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
28%
Improvement Value:$279,800
72%
Total Assessment$387,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,066+5.3%
2024$6,713+9.3%
2023$6,143+0.4%
2022$6,116+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$264,000

From:

To:

Sq Ft1,917DeedBook 16198, Page 1463Recorded9/25/2015

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 14394, Page 1904

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 5633, Page 431

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5109, Page 889

Property Built

Built

Year Built: 1983

Property Sale

Sale
$61,990
DeedBook 4058, Page 920