Skip to content

537 Leawood AvenueToms River, NJ 08755

Built 1982

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Sep 10, 2024

Property Information

Block411.02
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,629
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
24%
Improvement Value:$331,800
76%
Total Assessment$438,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,995+5.3%
2024$7,596+24.9%
2023$6,083+0.4%
2022$6,056+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,629DeedBook 19792, Page 185Recorded9/16/2024

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft1,629DeedBook 19265, Page 907Recorded1/3/2023

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 5581, Page 103

Property Sale

Sale
$66,940
DeedBook 4068, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1982