Skip to content

205 Navajo CourtToms River, NJ 08755

Built 1982

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2018

Property Information

Block411.02
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,629
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
27%
Improvement Value:$303,100
73%
Total Assessment$416,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,581+5.3%
2024$7,203+10.6%
2023$6,512+0.4%
2022$6,484+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$154,900
DeedBook 5736, Page 575

Property Built

Built

Year Built: 1982