Skip to content

201 Navajo CourtToms River, NJ 08753

Built 1981

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Oct 27, 2023

Property Information

Block411.02
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,220
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
23%
Improvement Value:$392,100
77%
Total Assessment$510,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,048+5.3%
2024$8,596+8.4%
2023$7,931+0.4%
2022$7,896+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000
Sq Ft2,220DeedBook 19549, Page 389Recorded11/29/2023

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 10967, Page 288

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5457, Page 106

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4849, Page 200

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4024, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1981