Skip to content

521 Leawood AvenueToms River, NJ 08755

Built 1983

Last Sale Price
$63,315
Last Sale Date
Jun 25, 1982

Property Information

Block411.02
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class17
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,879
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
27%
Improvement Value:$291,500
73%
Total Assessment$399,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,779+5.7%
2024$6,415+9.9%
2023$5,840+0.5%
2022$5,812+4.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1983

Property Sale

Sale
$63,315
DeedBook 4066, Page 421