Skip to content

519 Leawood AvenueToms River, NJ 08755

Built 1982

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jan 8, 2021

Property Information

Block411.02
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,310
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
24%
Improvement Value:$335,000
76%
Total Assessment$442,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,053+5.3%
2024$7,651+4.2%
2023$7,342+0.4%
2022$7,309+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft2,310DeedBook 18308, Page 1Recorded2/9/2021

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4618, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1982