Skip to content

503 Leawood AvenueToms River, NJ 08755

Built 1982

Last Sale Price
$302,000
Last Sale Date
Jun 1, 2017

Property Information

Block411.02
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,588
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,000
28%
Improvement Value:$275,400
72%
Total Assessment$382,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,967+5.3%
2024$6,619+24.8%
2023$5,303+0.4%
2022$5,280+4.5%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$302,000

From:

To:

Sq Ft1,588DeedBook 16786, Page 1010Recorded6/30/2017

Property Sale

Sale
$124,000

From:

To:

Sq Ft1,588DeedBook 16249, Page 915Recorded11/24/2015

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 12652, Page 1772

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5647, Page 218

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 5630, Page 117

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4790, Page 679

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 4229, Page 367

Property Built

Built

Year Built: 1982