Skip to content

617 Branch DriveToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$357,000
Last Sale Date
Aug 11, 2017

Property Information

Block411.02
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,209
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
28%
Improvement Value:$313,700
72%
Total Assessment$435,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,938+5.3%
2024$7,542+5.0%
2023$7,184+0.4%
2022$7,153+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$357,000

From:

To:

Sq Ft2,209DeedBook 16843, Page 1093Recorded8/21/2017

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 4684, Page 974

Property Built

Built

Year Built: 1986