Skip to content

633 Branch DriveToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jun 3, 2002

Property Information

Block411.02
Lot54
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage3,330
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
21%
Improvement Value:$470,800
79%
Total Assessment$596,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,874+5.3%
2024$10,331-1.0%
2023$10,432+0.4%
2022$10,386+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 10900, Page 438

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 10209, Page 1

Property Sale

Sale
$109,890
DeedBook 5062, Page 15

Property Sale

Sale
$148,900
DeedBook 4631, Page 580

Property Built

Built

Year Built: 1986