Skip to content

649 Branch DriveToms River, NJ 08755

Built 1987

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Dec 14, 2005

Property Information

Block411.02
Lot57
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class18
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,332
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
29%
Improvement Value:$269,500
71%
Total Assessment$380,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,933+5.3%
2024$6,586+17.3%
2023$5,613+0.4%
2022$5,588+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 12973, Page 1140

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 11615, Page 1204

Property Sale

Sale
$164,900
DeedBook 10449, Page 1155

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5011, Page 682

Property Built

Built

Year Built: 1987