Skip to content

1454 Arapaho CourtToms River, NJ 08755

Built 1987

Last Sale Price
$164,000
Last Sale Date
May 20, 1997

Property Information

Block411.02
Lot65
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,209
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
26%
Improvement Value:$321,700
74%
Total Assessment$434,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,920+5.3%
2024$7,525+6.7%
2023$7,052+0.4%
2022$7,021+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 5471, Page 432

Property Sale

Sale
$173,550
DeedBook 4581, Page 541

Property Built

Built

Year Built: 1987