Skip to content

1471 Arapaho CourtToms River, NJ 08755

Built 1987

Last Sale Price
$171,000
Last Sale Date
Feb 20, 1998

Property Information

Block411.02
Lot71
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,380
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
26%
Improvement Value:$394,900
74%
Total Assessment$534,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,746+5.3%
2024$9,259+7.1%
2023$8,648+0.4%
2022$8,610+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 5552, Page 612

Property Sale

Sale
$192,775
DeedBook 4584, Page 301

Property Built

Built

Year Built: 1987