Skip to content

1467 Arapaho CourtToms River, NJ 08755

Built 1987

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Sep 14, 2020

Property Information

Block411.02
Lot72
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,200
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
25%
Improvement Value:$365,100
75%
Total Assessment$484,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,820+5.3%
2024$8,380+3.4%
2023$8,106+4.7%
2022$7,745+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 18067, Page 600Recorded9/22/2020

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 4991, Page 890

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 4637, Page 917

Property Built

Built

Year Built: 1987