Skip to content

1454 Iroquois CourtToms River, NJ 08755

Built 1987

Last Sale Price
$167,750
Last Sale Date
Jul 20, 1989

Property Information

Block411.02
Lot78
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,025
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
26%
Improvement Value:$310,800
74%
Total Assessment$419,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,649+5.3%
2024$7,267+8.3%
2023$6,707+0.4%
2022$6,678+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$167,750
DeedBook 4773, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1987