Skip to content

640 Branch DriveToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Mar 2, 2022

Property Information

Block411.03
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,750
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
26%
Improvement Value:$310,900
74%
Total Assessment$422,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,705+5.3%
2024$7,320+15.6%
2023$6,335+0.4%
2022$6,307+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000
Sq Ft1,750DeedBook 18967, Page 1157Recorded3/28/2022

Property Sale

Sale
$138,900
DeedBook 4565, Page 897

Property Built

Built

Year Built: 1986