Skip to content

233 Smokerise LaneToms River, NJ 08755

Built 1987

Last Sale Date
Apr 1, 1994

Property Information

Block411.03
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,209
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,000
25%
Improvement Value:$333,700
75%
Total Assessment$444,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,102+5.3%
2024$7,698+3.4%
2023$7,442+0.4%
2022$7,409+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5152, Page 190

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 4685, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1987