Skip to content

225 Smokerise LaneToms River, NJ 08755

Built 1988

Last Sale Price
$327,000
Last Sale Date
Nov 15, 2019

Property Information

Block411.03
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,815
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
28%
Improvement Value:$285,400
72%
Total Assessment$394,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,186+5.3%
2024$6,827+13.4%
2023$6,023+0.4%
2022$5,996+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$327,000
Sq Ft1,815DeedBook 17710, Page 1314Recorded12/9/2019

Property Sale

Sale
$292,500
DeedBook 14098, Page 1552

Property Sale

Sale
$141,900
DeedBook 4766, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1988