Skip to content

1459 Pueblo CourtToms River, NJ 08755

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2023

Property Information

Block411.03
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage2,380
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
24%
Improvement Value:$357,200
76%
Total Assessment$470,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,567+5.3%
2024$8,139+5.5%
2023$7,716+0.4%
2022$7,682+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$138,500
DeedBook 4969, Page 645

Property Sale

Sale
$130,500
DeedBook 4533, Page 410

Property Built

Built

Year Built: 1986