Skip to content

1455 Iroquois CourtToms River, NJ 08755

Built 1988

Last Sale Price
$347,500
Last Sale Date
Mar 29, 2006

Property Information

Block411.04
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page3901

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR150
Sq Footage1,585
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
28%
Improvement Value:$307,300
72%
Total Assessment$426,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,767+5.3%
2024$7,379+10.3%
2023$6,690+0.4%
2022$6,660+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$347,500
DeedBook 13112, Page 1900

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 4695, Page 770

Property Built

Built

Year Built: 1988