Skip to content

21 Disney DriveToms River, NJ 08755

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 2024

Property Information

Block411.19
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,613
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
25%
Improvement Value:$249,700
75%
Total Assessment$332,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,058+5.2%
2024$5,759+23.9%
2023$4,649+0.4%
2022$4,629+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 12653, Page 227

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 10636, Page 1744

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 5629, Page 332

Property Sale

Sale
$6,340
DeedBook 3551, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1970