Skip to content

21 Downing StreetToms River, NJ 08755

Built 1960
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jul 15, 2025

Property Information

Block411.20
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class16
Description1F1G DAV 1342
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,416
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,000
28%
Improvement Value:$213,300
72%
Total Assessment$296,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$3,770-6.2%
2014$4,019+6.4%
2013$3,778+6.3%
2012$3,554+11.7%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,416DeedBook 20079, Page 1126Recorded7/23/2025

Property Built

Built

Year Built: 1960