Skip to content

19 Downing StreetToms River, NJ 08755

Built 1971

Last Sale Price
$83,193
Last Sale Date
Jun 13, 2017

Property Information

Block411.20
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page5701

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,616
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,000
25%
Improvement Value:$249,000
75%
Total Assessment$332,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,046+5.2%
2024$5,747+25.5%
2023$4,579+0.4%
2022$4,559+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$83,193

From:

To:

Sq Ft1,616DeedBook 16790, Page 462Recorded7/5/2017

Property Sale

Sale
$207,000

From:

To:

Sq Ft1,616DeedBook 16620, Page 1586Recorded1/4/2017

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 12123, Page 978

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5287, Page 84

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 4103, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1971